Skip to content
Bu Sayfadasınız: Ana Sayfa arrow Tavşan Eti arrow Tavşan Eti ( diyet et )
Tavşan Eti ( diyet et )
Tavşan Eti hakkında bilgileri.  Angora Tavşan Eti ve Ankara Tavşan Eti hakkında bilgiler.

     Günümüzde yetersiz ve dengesiz beslenme büyük bir  problem olarak karşımıza çıkar. Sağlıklı,güçlü ve zeki insan yapısı ancak dengeli beslenmeyle ortaya çıkar. Bu dengeyi yakalayabilmek için hayvansal kaynaklı proteinlerden faydalanmak  gerekir. Ülkemiz hayvansal protein kaynağı çeşitliliği açısından çok dar bir pazara sahiptir. Avrupa ve diğer gelişmiş ülkelerde geniş kitlelere hitap eden tavşan etinin ülkemizde tadını bile bilmeyen büyük bir kesim vardır. Amacımız bu lezzetli ve sağlıklı eti herkese tattırmak,dar  menülü lokantalarımız ve mutfaklarımıza çeşitlilik getirmektir.

   Tavşan eti tüketilen et grupları içerisinde en düşük kolesterol miktarına sahiptir. Kalp-damar rahatsızlığı olanlar ve diyet yapanlar güvenle kullanabilirler. Gıdalarla alınan fazla kolesterol damar çeperine yapışarak sertleştirmekte ve kalp-damar hastalıklarına sebep olmaktadır. Kalp-damar hastalıklarının önüne geçmek için günde en fazla 300 mgr. kolesterol alınabilir

ÇEŞİTLİ BESİNLERİN KOLESTEROL MİKTARI ( 100 g/mg )

HAYVANSAL BESİN

KOLESTEROL MİKTARI

SÜT

28

TAVŞAN ETİ

45

TON BALIĞI

52

DANA ETİ

85

TAVUK ETİ

93

DOMUZ ETİ

98

SIĞIR ETİ

116

TEREYAĞ

187

    Tavşan eti yağ oranı düşük olduğu için  kalorisi de düşüktür. Ayrıca tavşan yağı stearik yağ asidi ve oleik yağ asidini daha az, esansiyel doymamış linoleik ve linolenik yağ asitlerini daha fazla içerir. Bu özelliklerinden dolayı diyet yapanlar güvenle kullanabilir.

   Tavşan eti proteinler,vitaminler ve mineraller açısından çok zengindir. İçerdiği yüksek demir ve aminoasit miktarından dolayı anemik hastaların,gebelerin,hastaların ve gelişmekte olan çoçukların tüketmesinde fayda vardır.

ÇEŞİTLİ ETLERİN DEMİR İÇERİĞİ ( 100g/mg )

ET TÜRÜ

DEMİR MİKTARI

TAVŞAN ETİ ( BUT )

42

GEYİK ETİ

30

SIĞIR ETİ

19

TAVUK ETİ

18

KUZU ETİ

16

HİNDİ ETİ

15

DOMUZ ETİ

10

Ada tavşanları ve av tavşanları  serbest dolaşımla beslendiği için kasları kırmızı renkli,sert ve hoş olmayan bir tatları vardır. Kafeslerde özel rasyonlarla  beslediğimiz tavşanlarımız  serbest dolaşım ortamı bulamadığı için eti yumuşak,küçük kemikli,pişirmesi hızlı,hazmı kolay ve de çok lezzetlidir.

 
< Önceki