Skip to content
Bu Sayfadasınız: Ana Sayfa arrow Angora Tavşan Yünü arrow Angora Tavşanı Yünü
Angora Tavşanı Yünü
Angora Tavşanı yünü ile ilgili bilgiler.

A) YÜNE İLİŞKİN GENEL BİLGİLER

13_1_.jpg

ANGORA TAVŞANLARI 3 AYDA BİR,YILDA 4 KEZ KIRKILIRLAR.3 AYLIK OLDUKLARINDA KIRKILMAYA BAŞLAYAN TAVŞANLARIN DİŞİSİ YILDA ORTALAMA 1000GR, ERKEKLER İSE 800-900GRAM YÜN VERİRLER.KIŞIN DAHA FAZLA YÜN ÜRETİMİ GERÇEKLEŞMEKTEDİR.
İYİ YÜN ELDE EDEBİLMEK İÇİN HAYVANLAR HAFTADA BİR KEMİK TARAKLA VEYA UÇLARI TOPAKLI TEL FIRÇAYLA TARANMALIDIR.BU TARAMALAR YÜNÜN TOPAKLANMASINI,KEÇELEŞMESİNİ ÖNLEYEREK ,YÜNE GÜZEL BİR GÖRÜNÜM KATARLAR.
KIRKIM İŞLEMİ ELEKTRİKLİ MAKİNAYLA USTACA,KISA SÜREDE VE HAYVANA EZİYET VERMİYECEK ŞEKİLDE YAPILMALIDIR.KIRKIM SIRASINDA BULUNULAN YERİN SOĞUK OLMAMASINA,ASGARİ 15 DERECELİK BİR SICAKLIK BULUNMASINA ÖNEM VERİLMELİDİR.AKSİ HALDE ÜŞÜYEN TAVŞAN NORMALİN ÜZERİNDE YÜN ÜRETECEK ,MİDE VE KAN DOLAŞIMI SİSTEMİ SEKTEYE UĞRAYARAK HAYVANIN ÖLMESİNE NEDEN OLACAKTIR.GEREKLİ ISI SAĞLANMADAN YÜN KESİMİNE GİRİŞİLMİŞSE ELEKTRİKLİ MAKİNAYA 3MM. LİK BIÇAK TAKILMASI UYGUN OLUR.
ANGORA TAVŞANLARINDAN EN ÇOK VE EN KALİTELİ YÜNÜ ALABİLMEK İÇİN TAVŞANLARIN ANNE VE BABASININ VE 4.BÜYÜK ANNE VE BABASINA KADAR AKRABA İLİŞKİSİNİN OLMAMASINA DİKKAT EDİLMELİDİR.
TEMİZ YÜN İÇİN TEMİZ KAFES VE TEMİZLİĞİ SÜRDÜRÜLEN KAFESLERE İHTİYAÇ VARDIRKİ ,BU SEBEPLE ZAMAN ZAMAN KAFES İÇİ TEMİZLİĞİNE ÖNEM VERİLMELİDİR.
TAVŞANLARIN 18-36 AYLIK DÖNEMDE DİĞER DÖNEMLERİNE GÖRE DAHA ÇOK YÜN VERDİĞİ AĞIRLIĞI ARTIKÇA TAVŞANIN DAHA ÇOK YÜN VEREBİLECEĞİ AKILDA BULUNMALIDIR.

angora_dropspindle_1_.jpg

B)YÜNÜNÜN FAYDALARI VE EKONOMİK DEĞERİ

animx_1_.gif

yun_1_.jpg

ANGORA TAVŞANI DÜNYADA BEYAZLIK,PARLAKLIK,VE KADİFE GİBİ YUMUŞAKLIK AÇISINDAN YÜN VEREN TEK HAYVANDIR.ÜLKEMİZDE YENİ YENİ TAVŞAN ÜRETİMİNDEN ELDE EDİLEN YÜNLER İMALATLAR YAPILMAYA BAŞLANMIŞTIR.BU KONUDA PLANLI VE ARZULU ÇALIŞAN HER ÜRETİCİ HEM ÜLKE EKONOMİSİNE KADKIDA BULUNACAK HEMDE İŞİNİN BÜYÜKLÜĞÜNE GÖRE KAZANÇ SAĞLAYACAKTIR.
ANGORA TAVŞANIN YÜNÜNÜN TEKSİTİL SANAYİNDE
 
Sonraki >