Skip to content
Bu Sayfadasınız: Ana Sayfa
Hamilelik Ve Doğum
Tavşanın hamilelik ve doğum bilgileri.

YERYÜZÜNDE EN ÇOK ÜREYEBİLEN MEMELİ HAYVANLARINDAN BİRİ OLAN ANGORA TAVŞANLARI KISA SÜREDE ÇOĞALABİLMELERİ SAYESİNDE DE ÜRETİCİLERİN DİKKATİNİ ÇEKMİŞTİR.

9_1_.jpg

ANGORA TAVŞANLARI; YILDA 10 DEFA VER HER BATINDA 1-14 ARASI YAVRU VERMEKTEDİR.ANCAK,ÖNEMLİ OLAN DOĞAN YAVRU SAYISI DEĞİL YAŞAYABİLEN YAVRU SAYISIDIR BUDA ORTALAMA 5-7 ARASINDADIR.
DİŞİ ANGORA TAVŞANLARI 3.5-4 AYLIK OLDUKLARINDA CİNSEL OLGUNLUKLARINA,5-6 AYLIK İKEN DE ÇİFTLEŞME OLGUNLUKLARINA ULAŞIRLAR.
DİŞİ TAVŞANLARIN KAFES İÇİNDE BOYLU BOYUNCA YATMASI,YONCALARINI DAĞITMASI,KEMİRME İSTEKLERİNİN ARTMASI,VULVASINDAKİ ŞİŞLİK VE KIZARIKLIK DİŞİ NİN EŞLEŞME İSTEĞİ BELİRTİLERİDİR.
TAVŞANLARIN EŞLEŞTİRİLMESİ DİŞİ TAVŞANIN ERKEK TAVŞANIN KAFESİNE KONMASI SURETİYLE YAPILMAKTADIR.ANCAK TAVŞANLARIN BİRBİRLERİYLE 4. KUŞAĞA KADAR AKRABALIK DERECELERİNİN OLMMASINA DİKKAT EDİLMELİDİR.
(ANNE,BABA,KARDEŞ,BÜKBABA,BÜYÜKANNE...VS.)
DİŞİ TAVŞAN ERKEK TAVŞANIN KAFESİNE BIRAKILIR VE TAKİP EDİLİR; 3-4 KEZ EŞLEŞMEYE İZİN VERİLMELİDİR EŞLEŞMENİN OLMASI DURUMUNDA ERKEK TAVŞAN SIRT ÜSTÜ YADA YANA DOĞRU KENDİSİNİ BIRAKMASI İLE ANLAŞILACAĞI GİBİ 1-2 SAAT SONRA DİŞİ TAVŞANIN ERKEK TAVŞANIN KAFESİNE KONARAK TAKİP EDİLİR,DİŞİ TAVŞAN KAÇIYOR,HIRÇIN BİR TAVIR SERGİLİYOR,ARKA AYAKLARININ ÜZERİNDE OTURUP TEPKİSİZ DAVRANIYOR İSE EŞLEŞME OLMUŞ DEMEKTİR.
EŞLEŞME TARİHLERİ MUTLAKA KAYIT DEFTERİNE YAZILMALIDIR BU SAYEDE;KIŞ AYLARINDA DOĞUM YAPACAK TAVŞANLARIN ,YAVRULUKLARININ ALTINA ELEKTRİKLİ BATTANİYE KONARAK YAVRULARIN SOĞUKTAN ÖLMESİ ÖNLENMİŞ OLACAKTIR.
DİŞİ TAVŞANLAR; YAVRULAMAYA 1 HAFTA 10 GÜN KALA YONCALIKTAKİ OTLARI VE KARIN BÖLGESİNDEKİ YÜNLERİ YOLUP HARMANLAYARAK YAVRULUK ZEMİNİNE YATAK YAPARLAR.EŞLEŞTİRİLMESİ DÜŞÜNÜLEN DİŞİ TAVŞANLARIN KIRKIM İŞLEMLERİ EŞLEŞTİRME İŞLEMİNDEN ÖNCE YAPILMALIDIR.BU SAYEDE KARIN BÖLGESİNDEKİ YÜNLER YAVRULAMA DÖNEMİNE KADAR UZAYACAK VE YAVRULARINA YUVA YAPABİLMESİ SAĞLANACAKTIR.
DOĞAN YAVRULARIN DOĞUM TARİHLERİ,DOĞAN YAVRU SAYISI,ÖLÜ DOĞAN YAVRU SAYISI VE CİNSİYETLERİNE GÖRE KAYITLARININ TUTULMASI GELECEK DÖNEMDEKİ TAKİP İŞLEMLERİMİZİ KOLAYLAŞTIRACAKTIR.
DİŞİ TAVŞANLAR DOĞUMU MÜTAKİP 2-3 GÜN İÇERİSİNDE EŞLEŞME İSTEKLERİNİN EN YOĞUN OLDUĞU DÖNEMLERDİR VE EŞLEŞTİRİLMESİ DAHA KOLAY OLACAKTIR.DİŞİ TAVŞANLAR YAVRULARINI ORTALAMA 20 GÜN EMZİRMEK SURETİYLE BESLERLER,YAVRULAR YEM YEMEYE BAŞLADIĞINDAN İTİBAREN AYRI KAFESLERE ALINMALIDIRLAR BU SAYEDE ANNE TAVŞANIN YENİ YAVRULAR İÇİN YUVA YAPMAYA ZAMANI OLCAKTIR.
 
< Önceki   Sonraki >