Skip to content
Bu Sayfadasınız: Ana Sayfa arrow Tabşan Üreme ve Çiftleşme
Tavşan Beseleme ve Bakımı
Tavşan Besleme ile ilgili bilgiler. Tavşan Bakımı ve Tavşan Besleme. Angora Tavşanı Besleme. Tavşanlar ruminant olmayan herbivor hayvanlar olup bitkisel gıdaları (yeşil yemler, dane yemler, yumrulu gıdalar ve kuru kaba yemler) değerlendirme özelliğine sahiptir. Kuru yeşil yonca, saman, kuru ot, havuç, pişirilmiş patates, yulaf, arpa, mısır en önemli tavşan gıdalarıdır. Özellikle yonca iyi bir protein kaynağıdır. Yemler toz halinde, pelet formda veya direk olarak verilebilir. Bunun dışında, etsiz, yağsız sofra artıkları ve kuru ekmek tavşanlara yedirilebilir. Sütle ıslatılmış kuru ekmek, emziren tavşanlar için çok uygun yem özelliğine sahiptir.

Tavşanların sindirim sistemlerinin anatomisi ve fizyolojisi atlarınkine benzemektedir. Ancak, tavşanlarda kaprofaji olayı görülür. Yani bir pseudo-ruminasyon özelliği göstermesiyle atlardan farklılıklar gösterir. Ankara tavşanlarında ızgara zeminli bireysel kafesler nedeniyle kaprofaji pek görülmez. Bu nedenle Ankara tavşanlarında bazı vitaminler suyla birlikte verilebilir.

Ankara tavşanlarının ana ürünü, yaklaşık % 75 oranında keratin içeren yün örtüsü olduğu için, rasyonda alınan enerjinin her ünitesi başına daha çok proteine ihtiyaç vardır. Bu hayvanların rasyonlarında % 17 – 18 oranında ham protein, 2898 kcal/kg sindirilebilir enerji ihtiyacı vardır. Özellikle sülfür içeren amino asitler (% 0.6), lisin, metiyonin, sistin yüksek oranda rasyonda bulunmalıdır. Rasyonda yağ oranı % 3’ü geçmemelidir.

Erişkin bir tavşan bir günde ortalama 170 – 180 g kadar yem tüketmektedir. Ankara tavşanlarında kırkım sonrası yem tüketimi artar. Bunun yanında, kışın yaza göre yem tüketiminde artışlar olur.

Ankara tavşanlarında tüy topaklanmasından (trichobezoar, wool block) kaynaklanan mide rahatsızlıkları çok yaygındır. Uzun yün örtüsünden dolayı, tavşan, kedi gibi kendi kendini tımar ederek midesinde tüy topaklarının oluşmasına neden olur. Midesinde tüy topaklanması olan tavşanlar yeterli miktarda yem tüketemedikleri için düşük sıcaklıklarda vücut ısılarını koruyamazlar. Soğuk ve açlığın etkisi yağ metabolizmasını hızlandırarak strese neden olur. Tüy topaklanması olanlarda yeme, içme ve pisleme fonksiyonları durur. Ayrıca bu topaklar mide ve barsakları tıkayarak, genellikle hayvanın ölmesine sebep olur. Tüy topaklanmasının önlenmesi için, hayvanların haftada bir gün aç bırakılması, sadece saman ve su verilmesi uygundur. Özellikle bromelain ve papain enzimleri hastalığın tedavisinde çok etkilidir. Ayrıca sürgüt etkili ilaçlar da tedavide kullanılmaktadır. Ananas suyu ve kivi suyu (actinidin denilen proteolitik enzim içerir) hastalıktan korunmak amacıyla günde 2 çay kaşığı ölçüsünde verilebilir.

Ankara tavşanlarının beslenmesinde yeterli derecede temiz ve serin suyun günlük verilmesi de oldukça önemlidir. Özellikle yeni doğum yapmış olan tavşanlar çok fazla su tükettikleri için, bu hayvanların kafeslerinde temiz serin su sürekli bulundurulmalıdır. Aksi taktirde, anne tavşanın yavruları yeme olayında artışlar görülebilir.
 
< Önceki   Sonraki >