Skip to content
Bu Sayfadasınız: Ana Sayfa arrow Angora Tavşanı arrow Tavşan Beslenmesi
Tavşan Beslenmesi
Angora Tavşanı Beslenmesi hakkında bilgiler.

beslenme1_1_.jpg

ANGORA TAVŞANLARININ 2 TEMEL YİYECEĞİ; KISA KESİLMİŞ VE GÖLGEDE KURUTULMUŞ YONCA İLE YEM FABRİKALARINDA SATIŞI YAPILAN SIKIŞTIRILMIŞ,BESİN DEĞERİ YÜKSEK KURU PELET YEMDİR.YONCA BÜYÜK KESİLMİŞ VE SARARMIŞ İSE HAYVAN BU YEMİ YAPRAĞI AZ OLDUĞU İÇİN BEĞENMİYECEKTİR.YAŞ İKEN VERİLİRSE BU DURUM İSHALE,İSHALDEN DOLAYI ÖLMELERİNE DAHİ NEDEN OLABİLİR.ÖNEMLİ OLAN YONCA YAPRAKLARININ BOLLUĞUDUR.
YAPILAN KIRPIMLAR SONRASI ÜŞÜMEMEK İÇİN HAYVAN DAHA HIZLI YÜN ÜRETECEĞİNDEN,YEMİ DE DAHA FAZLA TÜKETMEYE BAŞLAYACAKTIR. TAVŞANLAR,KIŞ AYLARINDA DA YAZA GÖRE DAHA FAZLA YEM TÜKETİRLER.ORTALAMA YEM TÜKETİMLERİ 140-180 GR.DIR.
UZAYAN YÜNLERİNİ KENDİ KENDİNE YALAYIP DÜZELTEN VE SÜREKLİ YÜNÜNÜ YUTMAYA MARUZ KALAN TAVŞANIN,YÜNLER MİDESİNE OTURMAKTA OLDUĞUNDAN,BU YÜNLERİN MİDEDEN ATILMASI VE GÜNLÜK BESLENMESİNİ SÜRDÜREBİLMESİ İÇİN HAFTA DA BELİRLİ BİR GÜN SADECE SU VE YONCA VERİLMELİ,PELET VERİLMEYİP AÇ BIRAKILMASI GEREKMEKTEDİR.
PELET VE YONCA OLAN GÜNLÜK YİYECEĞİNE İLAVE OLARAK ARADA BİR KURU EKMEK,HAVUÇ,HAŞLANMIŞ PATATES,PANCAR VS. VERİLEBİLİR.
İÇME SULARI SERİN OLMALI,GÜNLÜK DEĞİŞİMİ YAPILMALIDIR. VİTAMİN İĞNELERİ 15 GÜNDE BİR VURULMALI,AÇ BIRAKILDIĞI GÜNLERDE İÇME SULARINA VİTAMİN TOZU KATILIP ÇALKALANARAK VERİLMELİDİR.

zahra2_1_.jpg

15_1_.gif

 
< Önceki   Sonraki >